Postinumeroalue · Vantaa

01380 Kuusikko-Hakkila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 112koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 983 €+25 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut40 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01380 Kuusikko-Hakkila (Vantaa) asui 2 112 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 4,4 km², joten asukkaita on 479 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 983 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % enemmän kuin koko maassa. Se on 78. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 36 postinumeroalueesta.

35 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 40 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 814 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01380 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 983 €
Keskitulo, asukkaat35 619 €
Mediaanitulo, taloudet63 776 €
Keskitulo, taloudet68 943 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %53 %35 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1523,2 %
16–195,0 %
20–296,9 %
30–3915,8 %
40–4917,6 %
50–5912,6 %
60–6910,2 %
70–796,4 %
80+2,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 561 henkeä).

Vain perusaste20,3 %
Ylioppilastutkinto6,6 %
Ammatillinen33,6 %
Alempi korkeakoulu25,8 %
Ylempi korkeakoulu13,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,7 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat7,3 %
Eläkeläiset13,7 %
Lapset 0–1421,2 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat814
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa76 %
Vuokra-asunnoissa23 %
Yksinasuvien taloudet20 %
Lapsitaloudet38 %
Asuntojen keskikoko95,2 m²
Asumisväljyys36,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella5 288

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01520 Tammisto32 815 €
  6. 01680 Askisto32 811 €
  7. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  8. 01750 Keimola32 490 €
  9. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  10. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  11. 01730 Vantaanpuisto31 172 €
  12. 01230 Vaarala30 908 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01350 Hiekkaharju28 108 €
  2. 01360 Koivukylä-Havukoski23 609 €
  3. 01370 Jokiniemi26 053 €
  4. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  5. 01400 Rekola27 767 €
  6. 01420 Päiväkumpu32 360 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.