Postinumeroalue · Nurmijärvi

01820 Haikala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 190koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 800 €+24 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut42 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01820 Haikala (Nurmijärvi) asui 3 190 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,4 km², joten asukkaita on 588 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 800 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % enemmän kuin koko maassa. Se on 86. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.

34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 42 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 303 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 83 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 800 €
Keskitulo, asukkaat36 422 €
Mediaanitulo, taloudet60 475 €
Keskitulo, taloudet67 266 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %54 %34 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,9 %
16–195,9 %
20–297,0 %
30–3912,6 %
40–4916,6 %
50–5915,4 %
60–6911,3 %
70–796,7 %
80+2,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 391 henkeä).

Vain perusaste17,1 %
Ylioppilastutkinto7,7 %
Ammatillinen32,8 %
Alempi korkeakoulu28,6 %
Ylempi korkeakoulu13,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,7 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat7,2 %
Eläkeläiset14,6 %
Lapset 0–1420,5 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 303
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa83 %
Vuokra-asunnoissa16 %
Yksinasuvien taloudet23 %
Lapsitaloudet34 %
Asuntojen keskikoko103,2 m²
Asumisväljyys42,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit3
Työpaikat alueella346

Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmijärvi

  1. 01840 Klaukkala32 970 €
  2. 01830 Lepsämä32 809 €
  3. 01860 Perttula31 791 €
  4. 01810 Luhtajoki31 162 €
  5. 05100 Röykkä30 878 €
  6. 05450 Nukari30 693 €
  7. 05200 Rajamäki30 554 €
  8. 01940 Palojoki30 296 €
  9. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  10. 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
  11. 05250 Kiljava27 411 €

Lähimmät postinumerot

  1. 01760 Seutula29 392 €
  2. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  3. 01810 Luhtajoki31 162 €
  4. 01830 Lepsämä32 809 €
  5. 01840 Klaukkala32 970 €
  6. 01860 Perttula31 791 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.