Postinumeroalue · Espoo

02330 Saunalahti-Kattilalaakso

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat12 340koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 290 €+23 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut49 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 02330 Saunalahti-Kattilalaakso (Espoo) asui 12 340 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,9 km², joten asukkaita on 2 101 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 290 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % enemmän kuin koko maassa. Se on 107. korkein 2 927 alueesta ja 22. kunnan 45 postinumeroalueesta.

37 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 49 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 5 710 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 49 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 02330 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 290 €
Keskitulo, asukkaat40 583 €
Mediaanitulo, taloudet46 692 €
Keskitulo, taloudet66 807 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %44 %37 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,1 %
16–196,2 %
20–2911,5 %
30–3913,9 %
40–4916,4 %
50–5913,2 %
60–698,7 %
70–796,9 %
80+2,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (9 375 henkeä).

Vain perusaste20,1 %
Ylioppilastutkinto10,0 %
Ammatillinen20,4 %
Alempi korkeakoulu23,0 %
Ylempi korkeakoulu26,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,4 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat9,6 %
Eläkeläiset13,3 %
Lapset 0–1419,5 %
Muut3,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat5 710
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa49 %
Vuokra-asunnoissa50 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko79,3 m²
Asumisväljyys37,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja62 %
Kesämökit19
Työpaikat alueella2 034

Espoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Espoo

  1. 02160 Westend47 267 €
  2. 02180 Mankkaa41 646 €
  3. 02300 Nöykkiönpuro40 331 €
  4. 02730 Jupperi39 981 €
  5. 02130 Pohjois-Tapiola38 711 €
  6. 02240 Friisilä38 519 €
  7. 02680 Uusmäki38 122 €
  8. 02170 Haukilahti37 904 €
  9. 02380 Suvisaaristo37 862 €
  10. 02140 Laajalahti37 056 €
  11. 02810 Gumböle-Karhusuo36 381 €
  12. 02340 Latokaski35 295 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 02280 Malminmäki-Eestinlaakso32 265 €
  2. 02300 Nöykkiönpuro40 331 €
  3. 02320 Espoonlahti28 823 €
  4. 02340 Latokaski35 295 €
  5. 02360 Soukka30 994 €
  6. 02380 Suvisaaristo37 862 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.