Postinumeroalue · Porvoo

06500 Saksala-Suomenkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 994koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 832 €+17 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 06500 Saksala-Suomenkylä (Porvoo) asui 1 994 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 73,5 km², joten asukkaita on 27 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 832 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % enemmän kuin koko maassa. Se on 217. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 23 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 862 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 06500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 832 €
Keskitulo, asukkaat33 595 €
Mediaanitulo, taloudet58 620 €
Keskitulo, taloudet64 022 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %55 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,1 %
16–195,1 %
20–294,9 %
30–3911,3 %
40–4913,6 %
50–5917,2 %
60–6917,2 %
70–7910,9 %
80+4,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 639 henkeä).

Vain perusaste23,1 %
Ylioppilastutkinto4,5 %
Ammatillinen38,2 %
Alempi korkeakoulu23,2 %
Ylempi korkeakoulu11,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,0 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset24,7 %
Lapset 0–1414,1 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat862
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet25 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko115,7 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit66
Työpaikat alueella154

Porvoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Porvoo

  1. 06750 Tolkkinen33 923 €
  2. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  3. 07110 Hinthaara32 363 €
  4. 07310 Sannainen31 370 €
  5. 06650 Hamari30 990 €
  6. 07320 Jakari-Sannäs30 783 €
  7. 06530 Kerkkoo30 372 €
  8. 07350 Gäddrag30 055 €
  9. 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
  10. 06200 Porvoo itäinen29 937 €
  11. 07280 Ilola29 819 €
  12. 06950 Emäsalo29 326 €

Kaikki 24 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 06200 Porvoo itäinen29 937 €
  2. 06400 Gammelbacka28 704 €
  3. 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
  4. 06530 Kerkkoo30 372 €
  5. 06650 Hamari30 990 €
  6. 06750 Tolkkinen33 923 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.