Postinumeroalue · Hausjärvi
12170 Hietoinen
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 12170 Hietoinen (Hausjärvi) asui 193 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 48,8 km², joten asukkaita on 4,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 202 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 862. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.
23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 93 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (168 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hausjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hausjärvi
- 12240 Hikiä30 073 €
- 12210 Hausjärvi kk28 424 €
- 12350 Turkhauta27 644 €
- 12130 Mommila27 593 €
- 12310 Ryttylä26 610 €
- 12100 Oitti25 585 €
Lähimmät postinumerot
- 11910 Lasi-Kumela27 898 €
- 12100 Oitti25 585 €
- 12130 Mommila27 593 €
- 12210 Hausjärvi kk28 424 €
- 12240 Hikiä30 073 €
- 12310 Ryttylä26 610 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.