Postinumeroalue · Hämeenlinna

13210 Hätilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat8 033koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 450 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut38 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13210 Hätilä (Hämeenlinna) asui 8 033 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 30,0 km², joten asukkaita on 268 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 450 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 067. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 27 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 38 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 314 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 450 €
Keskitulo, asukkaat29 113 €
Mediaanitulo, taloudet36 371 €
Keskitulo, taloudet44 722 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %65 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,0 %
16–194,1 %
20–299,2 %
30–3912,0 %
40–4912,2 %
50–5912,0 %
60–6914,4 %
70–7914,0 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (6 652 henkeä).

Vain perusaste20,7 %
Ylioppilastutkinto5,2 %
Ammatillinen36,2 %
Alempi korkeakoulu23,9 %
Ylempi korkeakoulu14,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,8 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat6,9 %
Eläkeläiset30,3 %
Lapset 0–1413,8 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 314
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko75,6 m²
Asumisväljyys41,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja55 %
Kesämökit46
Työpaikat alueella1 745

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 14770 Eteläinen28 164 €
  6. 13500 Jukola27 482 €
  7. 14500 Iittala26 971 €
  8. 14300 Renko kk26 234 €
  9. 16960 Iso-Evo25 797 €
  10. 14680 Alvettula25 617 €
  11. 14820 Syrjäntaka25 503 €
  12. 13130 Kauriala25 396 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 13110 Kantola24 624 €
  2. 13130 Kauriala25 396 €
  3. 13200 Keinusaari24 391 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 13250 Katuma21 849 €
  6. 13270 Ruununmylly32 244 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.