Postinumeroalue · Kuhmoinen

17800 Kuhmoinen Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 548koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 569 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 17800 Kuhmoinen Keskus asui 1 548 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 427,9 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 569 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 595. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 925 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 17800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 569 €
Keskitulo, asukkaat25 285 €
Mediaanitulo, taloudet30 552 €
Keskitulo, taloudet37 659 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %64 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,9 %
16–193,0 %
20–293,7 %
30–397,2 %
40–498,9 %
50–5912,5 %
60–6918,0 %
70–7922,9 %
80+14,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 388 henkeä).

Vain perusaste30,6 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen42,9 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,1 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset50,6 %
Lapset 0–148,2 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat925
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa76 %
Vuokra-asunnoissa23 %
Yksinasuvien taloudet56 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko79,7 m²
Asumisväljyys51,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja25 %
Kesämökit1 312
Työpaikat alueella434

Kuhmoinen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kuhmoinen

  1. 17970 Puukkoinen28 786 €
  2. 17780 Harmoinen25 534 €
  3. 17840 Harjunsalmi25 470 €
  4. 17870 Ruolahti25 305 €
  5. 17850 Pihlajakoski24 022 €
  6. 17930 Päijälä23 574 €
  7. 17950 Kylämä–

Lähimmät postinumerot

  1. 17710 Torittu21 143 €
  2. 17740 Kasiniemi-Torittu21 086 €
  3. 17780 Harmoinen25 534 €
  4. 17840 Harjunsalmi25 470 €
  5. 17850 Pihlajakoski24 022 €
  6. 17870 Ruolahti25 305 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.