Postinumeroalue · Turku

20380 Räntämäki-Saramäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 882koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 580 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 20380 Räntämäki-Saramäki (Turku) asui 2 882 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 20,7 km², joten asukkaita on 139 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 580 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 038. korkein 2 927 alueesta ja 16. kunnan 26 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 280 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 56 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 20380 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 580 €
Keskitulo, asukkaat26 321 €
Mediaanitulo, taloudet40 856 €
Keskitulo, taloudet48 297 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %52 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,4 %
16–193,4 %
20–2916,7 %
30–3917,0 %
40–4912,8 %
50–5910,2 %
60–6910,9 %
70–798,6 %
80+4,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 389 henkeä).

Vain perusaste26,6 %
Ylioppilastutkinto8,7 %
Ammatillinen25,2 %
Alempi korkeakoulu21,4 %
Ylempi korkeakoulu18,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,1 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat13,9 %
Eläkeläiset20,0 %
Lapset 0–1414,2 %
Muut4,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 280
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa56 %
Vuokra-asunnoissa42 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko82,3 m²
Asumisväljyys38,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja22 %
Kesämökit11
Työpaikat alueella4 826

Turku: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Turku

  1. 20900 Moikoinen-Pikisaari33 352 €
  2. 20960 Kakskerta32 329 €
  3. 20400 Moisio31 883 €
  4. 21330 Paattinen28 701 €
  5. 20880 Uittamo27 782 €
  6. 21340 Tortinmäki27 522 €
  7. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  8. 20810 Martti-Korppolaismäki26 663 €
  9. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  10. 20740 Ilpoinen-Harittu25 745 €
  11. 20460 Jäkärlä25 515 €
  12. 20250 Pitkämäki-Muhkuri25 336 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 20300 Pohjola-Kastu27 218 €
  2. 20320 Kuninkoja-Mälikkälä26 416 €
  3. 20360 Runosmäki-Kärsämäki22 848 €
  4. 20400 Moisio31 883 €
  5. 20460 Jäkärlä25 515 €
  6. 20500 Vesilinna20 413 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.