Postinumeroalue · Somero
31460 Hirsjärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 31460 Hirsjärvi (Somero) asui 206 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 53,7 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 800 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 257. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 8 postinumeroalueesta.
20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 16,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 109 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (175 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Somero: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Somero
- 31530 Pyöli26 937 €
- 31470 Somerniemi26 580 €
- 31490 Terttilä26 421 €
- 31450 Häntälä26 104 €
- 31410 Ylöpirtti25 841 €
- 31520 Pitkäjärvi25 483 €
- 31400 Somero Keskus23 283 €
Lähimmät postinumerot
- 31400 Somero Keskus23 283 €
- 31410 Ylöpirtti25 841 €
- 31450 Häntälä26 104 €
- 31470 Somerniemi26 580 €
- 31490 Terttilä26 421 €
- 31500 Koski Tl24 926 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.