Postinumeroalue · Ylöjärvi

34140 Mutala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat773koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 955 €+6 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 34140 Mutala (Ylöjärvi) asui 773 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 82,3 km², joten asukkaita on 9,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 955 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 653. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 19 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 290 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 34140 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 955 €
Keskitulo, asukkaat31 754 €
Mediaanitulo, taloudet58 850 €
Keskitulo, taloudet63 057 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %55 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,3 %
16–197,9 %
20–297,6 %
30–398,3 %
40–4917,2 %
50–5913,7 %
60–6911,8 %
70–797,9 %
80+4,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (570 henkeä).

Vain perusaste17,7 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen46,0 %
Alempi korkeakoulu23,9 %
Ylempi korkeakoulu8,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,4 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat9,8 %
Eläkeläiset19,4 %
Lapset 0–1419,7 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat290
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet22 %
Lapsitaloudet32 %
Asuntojen keskikoko118,1 m²
Asumisväljyys44,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit464
Työpaikat alueella94

Ylöjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylöjärvi

  1. 39160 Julkujärvi31 647 €
  2. 34110 Lakiala31 079 €
  3. 33450 Siivikkala31 036 €
  4. 33480 Manninmäki-Haavisto29 641 €
  5. 33430 Vuorentausta28 968 €
  6. 34130 Ylinen28 077 €
  7. 39360 Komi27 941 €
  8. 39340 Karhe27 938 €
  9. 34150 Kyrönlahti27 357 €
  10. 39310 Viljakkala Keskus26 298 €
  11. 33470 Ylöjärvi Keskus25 580 €
  12. 34320 Parkkuu25 343 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33980 Pirkkala kk31 042 €
  2. 34110 Lakiala31 079 €
  3. 34130 Ylinen28 077 €
  4. 34150 Kyrönlahti27 357 €
  5. 34180 Länsi-Teisko24 977 €
  6. 34240 Kämmenteisko29 240 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.