Postinumeroalue · Ruovesi

34450 Jäminkipohja

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat293koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 768 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 34450 Jäminkipohja (Ruovesi) asui 293 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 112,6 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 768 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 279. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 9 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 157 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 34450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 768 €
Keskitulo, asukkaat29 718 €
Mediaanitulo, taloudet37 231 €
Keskitulo, taloudet48 640 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %59 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,3 %
16–191,7 %
20–293,1 %
30–397,5 %
40–4913,3 %
50–5914,0 %
60–6923,5 %
70–7918,1 %
80+7,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (256 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen48,4 %
Alempi korkeakoulu18,4 %
Ylempi korkeakoulu2,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,9 %
Työttömät6,1 %
Opiskelijat2,7 %
Eläkeläiset39,6 %
Lapset 0–1410,6 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat157
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko88,7 m²
Asumisväljyys55,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja21 %
Kesämökit189
Työpaikat alueella99

Ruovesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ruovesi

  1. 35740 Ylä-Vääri30 037 €
  2. 34420 Muroleen Kanava26 408 €
  3. 34430 Kekkonen26 034 €
  4. 34640 Mustajärvi24 756 €
  5. 35750 Väärinmaja24 392 €
  6. 34600 Ruovesi Keskus-Nenonen22 730 €
  7. 34870 Visuvesi22 021 €
  8. 34410 Murole21 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 34410 Murole21 882 €
  2. 34420 Muroleen Kanava26 408 €
  3. 34430 Kekkonen26 034 €
  4. 34510 Luode20 885 €
  5. 34530 Länsi-Aure21 109 €
  6. 34550 Itä-Aure20 494 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.