Postinumeroalue · Virrat
34770 Kurjenkylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 34770 Kurjenkylä (Virrat) asui 195 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 149,0 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 631 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 020. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 11 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 95 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (164 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Virrat: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Virrat
- 34710 Vaskivesi25 151 €
- 34740 Koro24 817 €
- 34970 Toisvesi24 746 €
- 34930 Liedenpohja23 519 €
- 34800 Virrat Keskus23 282 €
- 42870 Kotala23 181 €
- 34950 Ohtola21 834 €
- 34730 Vaskuu20 259 €
- 34910 Äijänneva19 943 €
- 34980 Killinkoski19 420 €
Lähimmät postinumerot
- 34710 Vaskivesi25 151 €
- 34730 Vaskuu20 259 €
- 34740 Koro24 817 €
- 34800 Virrat Keskus23 282 €
- 34870 Visuvesi22 021 €
- 34910 Äijänneva19 943 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.