Postinumeroalue · Mänttä-Vilppula

35800 Mänttä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 773koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 198 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 35800 Mänttä (Mänttä-Vilppula) asui 3 773 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 38,4 km², joten asukkaita on 98 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 198 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 157. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 205 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 67 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 35800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 198 €
Keskitulo, asukkaat24 875 €
Mediaanitulo, taloudet30 228 €
Keskitulo, taloudet36 878 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %69 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,0 %
16–194,3 %
20–297,3 %
30–398,1 %
40–4910,2 %
50–5912,1 %
60–6916,2 %
70–7919,5 %
80+12,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 328 henkeä).

Vain perusaste27,0 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen47,2 %
Alempi korkeakoulu18,8 %
Ylempi korkeakoulu4,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,9 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset44,2 %
Lapset 0–149,3 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 205
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa67 %
Vuokra-asunnoissa32 %
Yksinasuvien taloudet54 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko75,9 m²
Asumisväljyys47,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja56 %
Kesämökit149
Työpaikat alueella1 617

Mänttä-Vilppula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mänttä-Vilppula

  1. 35820 Asemakulma-Mustalahti25 871 €
  2. 35700 Vilppula Keskus23 422 €
  3. 42850 Pohjaslahti22 348 €
  4. 35990 Kolho22 071 €
  5. 42830 Ylä-Kolkki20 880 €
  6. 42840 Kolkki18 544 €

Lähimmät postinumerot

  1. 35700 Vilppula Keskus23 422 €
  2. 35740 Ylä-Vääri30 037 €
  3. 35750 Väärinmaja24 392 €
  4. 35820 Asemakulma-Mustalahti25 871 €
  5. 35990 Kolho22 071 €
  6. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.