Postinumeroalue · Hämeenkyrö

39180 Herttuala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat85koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 424 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 39180 Herttuala (Hämeenkyrö) asui 85 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 10,1 km², joten asukkaita on 8,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 424 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 393. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 39 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 39180 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 424 €
Keskitulo, asukkaat26 561 €
Mediaanitulo, taloudet44 330 €
Keskitulo, taloudet45 653 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %55 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,2 %
16–190,0 %
20–293,5 %
30–3912,9 %
40–4915,3 %
50–5911,8 %
60–6915,3 %
70–7915,3 %
80+4,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (67 henkeä).

Vain perusaste13,4 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen55,2 %
Alempi korkeakoulu22,4 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,5 %
Työttömät9,4 %
Opiskelijat3,5 %
Eläkeläiset28,2 %
Lapset 0–1421,2 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat39
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko106,1 m²
Asumisväljyys50,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit21
Työpaikat alueella10

Hämeenkyrö: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenkyrö

  1. 39150 Pinsiö30 691 €
  2. 39130 Sasi29 379 €
  3. 39380 Lavajärvi29 062 €
  4. 39170 Jumesniemi28 705 €
  5. 39110 Simuna27 546 €
  6. 39100 Hämeenkyrö Keskus25 546 €
  7. 39200 Kyröskoski25 545 €
  8. 39230 Osara25 274 €
  9. 39290 Vesajärvi24 475 €
  10. 38490 Haukijärvi22 753 €
  11. 39195 Kaipio21 168 €

Lähimmät postinumerot

  1. 39150 Pinsiö30 691 €
  2. 39160 Julkujärvi31 647 €
  3. 39170 Jumesniemi28 705 €
  4. 39195 Kaipio21 168 €
  5. 39200 Kyröskoski25 545 €
  6. 39230 Osara25 274 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.