Postinumeroalue · Saarijärvi

43130 Tarvaala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat397koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 619 €+5 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 43130 Tarvaala (Saarijärvi) asui 397 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 27,4 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 619 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % enemmän kuin koko maassa. Se on 739. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 170 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 43130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 619 €
Keskitulo, asukkaat28 940 €
Mediaanitulo, taloudet47 610 €
Keskitulo, taloudet50 708 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %62 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,6 %
16–196,8 %
20–294,5 %
30–399,6 %
40–4913,4 %
50–5913,4 %
60–6918,6 %
70–798,8 %
80+5,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (301 henkeä).

Vain perusaste18,9 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen47,8 %
Alempi korkeakoulu23,6 %
Ylempi korkeakoulu8,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,8 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset24,7 %
Lapset 0–1418,4 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat170
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet25 %
Lapsitaloudet29 %
Asuntojen keskikoko114,5 m²
Asumisväljyys50,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit53
Työpaikat alueella146

Saarijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Saarijärvi

  1. 41270 Lannevesi26 109 €
  2. 41260 Hoikankylä24 766 €
  3. 43250 Kolkanlahti24 459 €
  4. 43270 Kalmari23 468 €
  5. 43480 Pääjärvi22 732 €
  6. 43100 Saarijärvi Keskus22 470 €
  7. 43240 Lehtola21 983 €
  8. 43220 Mahlu21 450 €
  9. 43420 Kukko20 946 €
  10. 43440 Pylkönmäki Keskus20 391 €
  11. 43170 Häkkilä19 993 €

Lähimmät postinumerot

  1. 42910 Pihlajavesi21 196 €
  2. 42930 Katajamäki22 722 €
  3. 43100 Saarijärvi Keskus22 470 €
  4. 43170 Häkkilä19 993 €
  5. 43220 Mahlu21 450 €
  6. 43240 Lehtola21 983 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.