Postinumeroalue · Konnevesi

44300 Konnevesi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 593koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 438 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 44300 Konnevesi Keskus asui 1 593 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 245,9 km², joten asukkaita on 6,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 438 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 091. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 5 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 872 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 44300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 438 €
Keskitulo, asukkaat26 878 €
Mediaanitulo, taloudet33 401 €
Keskitulo, taloudet41 226 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %66 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,6 %
16–193,8 %
20–296,1 %
30–398,3 %
40–499,7 %
50–5913,0 %
60–6917,7 %
70–7917,1 %
80+11,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 353 henkeä).

Vain perusaste26,2 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen48,7 %
Alempi korkeakoulu17,3 %
Ylempi korkeakoulu5,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,3 %
Työttömät7,0 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset40,6 %
Lapset 0–1411,6 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat872
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko84,2 m²
Asumisväljyys48,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja7 %
Kesämökit393
Työpaikat alueella488

Konnevesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Konnevesi

  1. 44330 Hytölä26 862 €
  2. 44320 Sirkkamäki22 941 €
  3. 44350 Istunmäki21 234 €
  4. 44370 Mäntymäki21 050 €

Lähimmät postinumerot

  1. 44250 Äänekoivisto28 355 €
  2. 44260 Vihijärvi25 127 €
  3. 44280 Sumiainen Keskus23 479 €
  4. 44320 Sirkkamäki22 941 €
  5. 44330 Hytölä26 862 €
  6. 44350 Istunmäki21 234 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.