Postinumeroalue · Pihtipudas
44880 Muurasjärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 44880 Muurasjärvi (Pihtipudas) asui 530 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 216,4 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 398 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 101. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 249 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (418 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pihtipudas: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pihtipudas
- 44970 Korppinen23 714 €
- 44910 Elämäjärvi22 785 €
- 44860 Alvajärvi22 676 €
- 44920 Peninki22 515 €
- 44800 Pihtipudas Keskus22 245 €
- 44950 Kärväsjärvi20 379 €
Lähimmät postinumerot
- 44790 Kotvala25 786 €
- 44800 Pihtipudas Keskus22 245 €
- 44860 Alvajärvi22 676 €
- 44910 Elämäjärvi22 785 €
- 44920 Peninki22 515 €
- 44950 Kärväsjärvi20 379 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.