Postinumeroalue · Luumäki

54550 Suo-Anttila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat67koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 637 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 54550 Suo-Anttila (Luumäki) asui 67 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 43,7 km², joten asukkaita on 1,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 637 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 578. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 6 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 34 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 54550 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 637 €
Keskitulo, asukkaat26 007 €
Mediaanitulo, taloudet44 389 €
Keskitulo, taloudet48 438 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %49 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,5 %
16–193,0 %
20–297,5 %
30–391,5 %
40–499,0 %
50–5913,4 %
60–6925,4 %
70–7922,4 %
80+13,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (63 henkeä).

Vain perusaste31,7 %
Ylioppilastutkinto6,3 %
Ammatillinen46,0 %
Alempi korkeakoulu9,5 %
Ylempi korkeakoulu6,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,4 %
Työttömät9,0 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset53,7 %
Lapset 0–143,0 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat34
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko109,6 m²
Asumisväljyys58,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit98
Työpaikat alueella5

Luumäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Luumäki

  1. 54530 Luumäki27 540 €
  2. 46530 Kannuskoski25 587 €
  3. 54510 Uro23 753 €
  4. 54500 Taavetti-Somerharju22 824 €
  5. 54590 Kaitjärvi22 812 €
  6. 54580 Somerharju–

Lähimmät postinumerot

  1. 54500 Taavetti-Somerharju22 824 €
  2. 54510 Uro23 753 €
  3. 54530 Luumäki27 540 €
  4. 54580 Somerharju–
  5. 54590 Kaitjärvi22 812 €
  6. 54710 Lemi Keskus24 249 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.