Postinumeroalue · Taipalsaari

54915 Saimaanharju-Kyläniemi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 701koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 423 €+4 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut38 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 54915 Saimaanharju-Kyläniemi (Taipalsaari) asui 1 701 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,9 km², joten asukkaita on 286 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 423 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 799. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 38 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 795 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 54915 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 423 €
Keskitulo, asukkaat30 028 €
Mediaanitulo, taloudet45 960 €
Keskitulo, taloudet52 039 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %65 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–194,9 %
20–295,4 %
30–3911,1 %
40–4913,6 %
50–5913,2 %
60–6918,5 %
70–7912,8 %
80+4,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 375 henkeä).

Vain perusaste17,5 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen41,5 %
Alempi korkeakoulu28,0 %
Ylempi korkeakoulu9,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,2 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset27,5 %
Lapset 0–1415,5 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat795
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa14 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko99,5 m²
Asumisväljyys47,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit82
Työpaikat alueella253

Taipalsaari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Taipalsaari

  1. 54960 Vehkataipale29 822 €
  2. 54920 Taipalsaari27 171 €
  3. 54940 Solkei26 195 €
  4. 53850 Skinnarila19 929 €
  5. 54930 Levänen19 925 €
  6. 56350 Kyläniemi–

Lähimmät postinumerot

  1. 54800 Savitaipale Keskus23 674 €
  2. 54820 Kotimäki23 987 €
  3. 54850 Kuukanniemi29 164 €
  4. 54920 Taipalsaari27 171 €
  5. 54930 Levänen19 925 €
  6. 54940 Solkei26 195 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.