Postinumeroalue · Ruokolahti
56140 Äitsaari
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 56140 Äitsaari (Ruokolahti) asui 193 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 215,2 km², joten asukkaita on 0,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 429 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 736. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 8 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 14,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 109 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (181 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Ruokolahti: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Ruokolahti
- 56120 Salosaari29 535 €
- 56410 Kaiturinpää27 113 €
- 56510 Puntala25 995 €
- 56310 Syyspohja25 912 €
- 56210 Virmutjoki25 859 €
- 56100 Ruokolahti Keskus24 989 €
- 56440 Pohja-Lankila23 430 €
- 56330 Utula–
Lähimmät postinumerot
- 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
- 56100 Ruokolahti Keskus24 989 €
- 56120 Salosaari29 535 €
- 56210 Virmutjoki25 859 €
- 56310 Syyspohja25 912 €
- 56330 Utula–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.