Postinumeroalue · Seinäjoki
60510 Hyllykallio
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 60510 Hyllykallio (Seinäjoki) asui 9 461 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 37 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 13,2 km², joten asukkaita on 716 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 181 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % enemmän kuin koko maassa. Se on 277. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 26 postinumeroalueesta.
23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 44 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 5,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 4 181 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (6 987 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Seinäjoki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Seinäjoki
- 60420 Impivaara31 605 €
- 61470 Kitinoja29 976 €
- 60560 Halkosaari29 777 €
- 60640 Kurjenneva29 773 €
- 60200 Törnävä29 444 €
- 61120 Louko29 170 €
- 61440 Untamala27 897 €
- 60550 Nurmo Keskus27 873 €
- 60320 Alakylä-Jouppi26 662 €
- 61410 Ylistaro Asemanseutu26 573 €
- 61110 Vuolle25 904 €
- 61160 Koura25 632 €
Lähimmät postinumerot
- 60320 Alakylä-Jouppi26 662 €
- 60420 Impivaara31 605 €
- 60450 Munakka29 119 €
- 60550 Nurmo Keskus27 873 €
- 60560 Halkosaari29 777 €
- 60640 Kurjenneva29 773 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.