Postinumeroalue · Kurikka

61710 Pentinmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat277koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 684 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 61710 Pentinmäki (Kurikka) asui 277 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,9 km², joten asukkaita on 8,7 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 684 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 651. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 26 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 115 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 61710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 684 €
Keskitulo, asukkaat26 530 €
Mediaanitulo, taloudet43 286 €
Keskitulo, taloudet48 875 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %62 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,0 %
16–193,2 %
20–296,9 %
30–398,3 %
40–4913,0 %
50–5912,6 %
60–6917,3 %
70–799,7 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (211 henkeä).

Vain perusaste18,0 %
Ylioppilastutkinto1,9 %
Ammatillinen52,1 %
Alempi korkeakoulu20,4 %
Ylempi korkeakoulu7,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,2 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat3,2 %
Eläkeläiset27,1 %
Lapset 0–1421,3 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat115
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko110,5 m²
Asumisväljyys48,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit6
Työpaikat alueella70

Kurikka: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kurikka

  1. 61290 Taivalmaa29 361 €
  2. 61270 Luopajärvi27 212 €
  3. 61360 Mieto27 057 €
  4. 61250 Jalasto26 966 €
  5. 61680 Mantila26 218 €
  6. 61310 Panttila26 105 €
  7. 61630 Hirvijärvi26 079 €
  8. 61230 Luopa25 984 €
  9. 61220 Myllysalo25 588 €
  10. 61280 Jokipii25 331 €
  11. 61720 Koskue24 314 €
  12. 61760 Ilvesjoki24 194 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 61640 Ala-Valli22 491 €
  2. 61650 Kalakoski22 293 €
  3. 61680 Mantila26 218 €
  4. 61720 Koskue24 314 €
  5. 61730 Yli-Valli19 536 €
  6. 61760 Ilvesjoki24 194 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.