Postinumeroalue · Vaasa

65200 Palosaari

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 350koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 982 €−24 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 65200 Palosaari (Vaasa) asui 6 350 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,7 km², joten asukkaita on 3 800 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 982 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 808. korkein 2 927 alueesta ja 14. kunnan 14 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 910 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 33 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 65200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 982 €
Keskitulo, asukkaat22 515 €
Mediaanitulo, taloudet24 936 €
Keskitulo, taloudet32 640 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

36 %54 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,2 %
16–193,4 %
20–2935,2 %
30–3915,1 %
40–497,7 %
50–597,4 %
60–698,1 %
70–799,0 %
80+5,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 769 henkeä).

Vain perusaste23,6 %
Ylioppilastutkinto17,9 %
Ammatillinen27,5 %
Alempi korkeakoulu19,4 %
Ylempi korkeakoulu11,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,6 %
Työttömät4,8 %
Opiskelijat19,5 %
Eläkeläiset20,0 %
Lapset 0–147,9 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 910
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa33 %
Vuokra-asunnoissa67 %
Yksinasuvien taloudet61 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko55,8 m²
Asumisväljyys35,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja86 %
Kesämökit1
Työpaikat alueella2 970

Vaasa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaasa

  1. 65170 Vaskiluoto36 172 €
  2. 65300 Asevelikylä32 875 €
  3. 65410 Sundom31 683 €
  4. 65280 Gerby31 033 €
  5. 66510 Merikaarto28 267 €
  6. 65230 Vetokannas28 072 €
  7. 66430 Vedenoja27 856 €
  8. 65320 Huutoniemi26 613 €
  9. 66500 Vähäkyrö Keskus26 545 €
  10. 65380 Vanha Vaasa26 098 €
  11. 65350 Suvilahti25 107 €
  12. 65370 Ristinummi22 718 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 64930 Kodesjärvi23 347 €
  2. 65100 Vaasa Keskus22 408 €
  3. 65170 Vaskiluoto36 172 €
  4. 65230 Vetokannas28 072 €
  5. 65280 Gerby31 033 €
  6. 65300 Asevelikylä32 875 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.