Postinumeroalue · Perho

69980 Möttönen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat881koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 086 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä37 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69980 Möttönen (Perho) asui 881 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 37 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 193,2 km², joten asukkaita on 4,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 086 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 519. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 291 asuntokuntaa, keskimäärin 3,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69980 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 086 €
Keskitulo, asukkaat27 090 €
Mediaanitulo, taloudet46 875 €
Keskitulo, taloudet53 485 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %69 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1531,7 %
16–196,7 %
20–297,8 %
30–399,6 %
40–4910,0 %
50–597,4 %
60–6910,9 %
70–7910,3 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (567 henkeä).

Vain perusaste26,1 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen57,1 %
Alempi korkeakoulu10,6 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,1 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat7,9 %
Eläkeläiset22,7 %
Lapset 0–1429,2 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat291
Henkeä / asuntokunta3,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet32 %
Asuntojen keskikoko110,0 m²
Asumisväljyys38,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit89
Työpaikat alueella218

Perho: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Perho

  1. 69950 Perho Keskus-Salamajärvi23 163 €
  2. 69920 Oksakoski-Kivikangas22 582 €
  3. 69910 Kivikangas16 869 €
  4. 69970 Salamajärvi–

Lähimmät postinumerot

  1. 69920 Oksakoski-Kivikangas22 582 €
  2. 69950 Perho Keskus-Salamajärvi23 163 €
  3. 69970 Salamajärvi–
  4. 70100 Kuopio Keskus24 747 €
  5. 70110 Etu-Niirala22 936 €
  6. 70150 Neulamäki20 943 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.