Postinumeroalue · Rautalampi

77910 Vaajasalmi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat96koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 193 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77910 Vaajasalmi (Rautalampi) asui 96 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 27,7 km², joten asukkaita on 3,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 193 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 477. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 52 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 193 €
Keskitulo, asukkaat26 663 €
Mediaanitulo, taloudet45 374 €
Keskitulo, taloudet46 159 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %62 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,3 %
16–191,0 %
20–299,4 %
30–396,3 %
40–4910,4 %
50–5918,8 %
60–6917,7 %
70–7919,8 %
80+10,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (90 henkeä).

Vain perusaste14,4 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen46,7 %
Alempi korkeakoulu24,4 %
Ylempi korkeakoulu8,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,5 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset43,8 %
Lapset 0–144,2 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat52
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko105,5 m²
Asumisväljyys60,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja7 %
Kesämökit105
Työpaikat alueella8

Rautalampi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautalampi

  1. 77700 Rautalampi Keskus22 466 €
  2. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €
  3. 77770 Myhinpää20 593 €
  4. 77960 Pakarila–

Lähimmät postinumerot

  1. 77700 Rautalampi Keskus22 466 €
  2. 77770 Myhinpää20 593 €
  3. 77800 Iisvesi23 565 €
  4. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €
  5. 77960 Pakarila–
  6. 78200 Varkaus Keskus20 017 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.