Postinumeroalue · Heinävesi

79820 Varistaipale

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat83koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 892 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä62 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79820 Varistaipale (Heinävesi) asui 83 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 62 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 50,4 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 892 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 927. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 9 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 48 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 892 €
Keskitulo, asukkaat27 903 €
Mediaanitulo, taloudet37 268 €
Keskitulo, taloudet46 557 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %57 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–151,2 %
16–193,6 %
20–296,0 %
30–396,0 %
40–496,0 %
50–5912,0 %
60–6922,9 %
70–7930,1 %
80+12,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (80 henkeä).

Vain perusaste36,3 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen40,0 %
Alempi korkeakoulu15,0 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,3 %
Työttömät7,2 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset54,2 %
Lapset 0–141,2 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat48
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet2 %
Asuntojen keskikoko96,7 m²
Asumisväljyys62,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit101
Työpaikat alueella7

Heinävesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Heinävesi

  1. 79910 Kerma24 967 €
  2. 79895 Sarvikumpu24 505 €
  3. 79885 Etelä-Petruma24 501 €
  4. 79810 Karvion kanava24 237 €
  5. 79940 Vihtari-Poikiinaho22 058 €
  6. 79700 Heinävesi Keskus21 966 €
  7. 79860 Suuraho – Uusi-Valamo21 315 €
  8. 79830 Palokki18 692 €

Lähimmät postinumerot

  1. 79690 Kaitainen24 246 €
  2. 79700 Heinävesi Keskus21 966 €
  3. 79810 Karvion kanava24 237 €
  4. 79830 Palokki18 692 €
  5. 79860 Suuraho – Uusi-Valamo21 315 €
  6. 79885 Etelä-Petruma24 501 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.