Postinumeroalue · Joensuu

80220 Penttilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 736koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 992 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut40 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 80220 Penttilä (Joensuu) asui 4 736 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 17,2 km², joten asukkaita on 275 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 992 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 490. korkein 2 927 alueesta ja 27. kunnan 37 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 40 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 890 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 34 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 80220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 992 €
Keskitulo, asukkaat25 942 €
Mediaanitulo, taloudet27 475 €
Keskitulo, taloudet37 723 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %54 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,8 %
16–196,0 %
20–2933,9 %
30–3913,7 %
40–498,6 %
50–598,0 %
60–699,4 %
70–797,9 %
80+2,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 181 henkeä).

Vain perusaste14,9 %
Ylioppilastutkinto16,0 %
Ammatillinen29,2 %
Alempi korkeakoulu24,2 %
Ylempi korkeakoulu15,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,6 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat18,0 %
Eläkeläiset17,1 %
Lapset 0–149,1 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 890
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa34 %
Vuokra-asunnoissa65 %
Yksinasuvien taloudet58 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko58,0 m²
Asumisväljyys35,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja85 %
Kesämökit5
Työpaikat alueella1 212

Joensuu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Joensuu

  1. 82220 Niittylahti29 361 €
  2. 80230 Hukanhauta28 843 €
  3. 82110 Heinävaara27 435 €
  4. 80330 Reijola27 237 €
  5. 81260 Ahveninen26 611 €
  6. 82210 Suhmura26 106 €
  7. 80260 Kettuvaara26 003 €
  8. 82850 Kinnasniemi25 796 €
  9. 81210 Louhioja25 711 €
  10. 82120 Keskijärvi25 190 €
  11. 80170 Utra24 774 €
  12. 82710 Kovero24 530 €

Kaikki 42 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 80170 Utra24 774 €
  2. 80200 Niinivaara22 318 €
  3. 80210 Sairaala-alue–
  4. 80230 Hukanhauta28 843 €
  5. 80260 Kettuvaara26 003 €
  6. 80330 Reijola27 237 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.