Postinumeroalue · Joensuu

82140 Kiihtelysvaara Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat746koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 711 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82140 Kiihtelysvaara Keskus (Joensuu) asui 746 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 209,9 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 711 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 296. korkein 2 927 alueesta ja 19. kunnan 37 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 402 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82140 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 711 €
Keskitulo, asukkaat26 379 €
Mediaanitulo, taloudet34 673 €
Keskitulo, taloudet42 347 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %67 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,0 %
16–193,2 %
20–294,2 %
30–398,6 %
40–4911,8 %
50–5911,8 %
60–6923,5 %
70–7916,2 %
80+11,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (668 henkeä).

Vain perusaste23,5 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen54,6 %
Alempi korkeakoulu14,7 %
Ylempi korkeakoulu5,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,4 %
Työttömät7,2 %
Opiskelijat4,0 %
Eläkeläiset42,8 %
Lapset 0–148,3 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat402
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa77 %
Vuokra-asunnoissa22 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko83,2 m²
Asumisväljyys50,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit251
Työpaikat alueella266

Joensuu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Joensuu

  1. 82220 Niittylahti29 361 €
  2. 80230 Hukanhauta28 843 €
  3. 82110 Heinävaara27 435 €
  4. 80330 Reijola27 237 €
  5. 81260 Ahveninen26 611 €
  6. 82210 Suhmura26 106 €
  7. 80260 Kettuvaara26 003 €
  8. 82850 Kinnasniemi25 796 €
  9. 81210 Louhioja25 711 €
  10. 82120 Keskijärvi25 190 €
  11. 80170 Utra24 774 €
  12. 82710 Kovero24 530 €

Kaikki 42 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 81970 Jongunjoki-Pankajärvi21 379 €
  2. 82110 Heinävaara27 435 €
  3. 82120 Keskijärvi25 190 €
  4. 82160 Oskola21 081 €
  5. 82170 Uskali19 170 €
  6. 82180 Huhtilampi23 996 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.