Postinumeroalue · Rääkkylä

82300 Rääkkylä Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat770koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 174 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä61 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82300 Rääkkylä Keskus asui 770 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 154,1 km², joten asukkaita on 5,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 174 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 790. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 4 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 22,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 471 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 174 €
Keskitulo, asukkaat23 155 €
Mediaanitulo, taloudet27 522 €
Keskitulo, taloudet34 486 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %65 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,7 %
16–191,8 %
20–292,9 %
30–395,6 %
40–4910,0 %
50–5912,5 %
60–6920,4 %
70–7926,0 %
80+15,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (720 henkeä).

Vain perusaste30,1 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen49,3 %
Alempi korkeakoulu14,2 %
Ylempi korkeakoulu4,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset25,1 %
Työttömät7,4 %
Opiskelijat3,0 %
Eläkeläiset56,4 %
Lapset 0–145,1 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat471
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa35 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko76,9 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit185
Työpaikat alueella264

Rääkkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rääkkylä

  1. 82335 Rasivaara21 709 €
  2. 82290 Nieminen21 088 €
  3. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82210 Suhmura26 106 €
  2. 82220 Niittylahti29 361 €
  3. 82290 Nieminen21 088 €
  4. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €
  5. 82335 Rasivaara21 709 €
  6. 82350 Tikkala26 818 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.