Postinumeroalue · Liperi
83140 Puromäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 83140 Puromäki (Liperi) asui 121 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 25,0 km², joten asukkaita on 4,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 858 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 938. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 14 postinumeroalueesta.
15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 54 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (103 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Liperi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Liperi
- 83460 Harinjärvi30 216 €
- 83430 Käsämä28 419 €
- 83450 Vaivio28 197 €
- 80400 Ylämylly28 184 €
- 83130 Salokylä27 151 €
- 83480 Ahonkylä24 785 €
- 83150 Roukalahti24 677 €
- 83330 Kaatamo24 549 €
- 83160 Tutjunniemi24 189 €
- 83400 Viinijärvi22 348 €
- 83100 Liperi Keskus21 958 €
- 83320 Risti-Juojärvi21 758 €
Lähimmät postinumerot
- 82980 Möhkö22 353 €
- 83100 Liperi Keskus21 958 €
- 83130 Salokylä27 151 €
- 83150 Roukalahti24 677 €
- 83160 Tutjunniemi24 189 €
- 83320 Risti-Juojärvi21 758 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.