Postinumeroalue · Ylivieska

84650 Kantokylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat227koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 291 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 84650 Kantokylä (Ylivieska) asui 227 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 85,1 km², joten asukkaita on 2,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 291 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 786. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 6 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 90 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 84650 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 291 €
Keskitulo, asukkaat26 231 €
Mediaanitulo, taloudet39 994 €
Keskitulo, taloudet47 377 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %72 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1527,3 %
16–193,5 %
20–294,4 %
30–397,9 %
40–4915,4 %
50–594,0 %
60–6920,3 %
70–7911,5 %
80+5,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (159 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen59,1 %
Alempi korkeakoulu11,9 %
Ylempi korkeakoulu3,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,5 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset31,7 %
Lapset 0–1426,4 %
Muut0,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat90
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko94,9 m²
Asumisväljyys40,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit6
Työpaikat alueella45

Ylivieska: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylivieska

  1. 84460 Tuomiperä27 406 €
  2. 84540 Vähäkangas27 357 €
  3. 84880 Raudaskylä25 999 €
  4. 84100 Ylivieska Keskus25 647 €
  5. 84770 Isokoski23 777 €

Lähimmät postinumerot

  1. 84100 Ylivieska Keskus25 647 €
  2. 84460 Tuomiperä27 406 €
  3. 84540 Vähäkangas27 357 €
  4. 84770 Isokoski23 777 €
  5. 84880 Raudaskylä25 999 €
  6. 85100 Kalajoki Keskus25 451 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.