Postinumeroalue · Sievi
85410 Sievi Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 85410 Sievi Keskus asui 1 849 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 109,5 km², joten asukkaita on 17 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 545 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 053. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 7 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 806 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 64 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 390 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Sievi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Sievi
- 85340 Jyrinki26 634 €
- 85430 Koivisto26 606 €
- 85450 Joenkylä25 925 €
- 85310 Sievi Asemanseutu23 241 €
- 85320 Markkula22 678 €
- 85470 Kiiskilampi22 426 €
Lähimmät postinumerot
- 85310 Sievi Asemanseutu23 241 €
- 85320 Markkula22 678 €
- 85340 Jyrinki26 634 €
- 85430 Koivisto26 606 €
- 85450 Joenkylä25 925 €
- 85470 Kiiskilampi22 426 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.