Postinumeroalue · Pyhäjärvi
86850 Hiidenniemi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 86850 Hiidenniemi (Pyhäjärvi) asui 167 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 276,4 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 663 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 009. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 88 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 99 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (149 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pyhäjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pyhäjärvi
- 86900 Pyhäkumpu25 401 €
- 86810 Pellikkaperä24 922 €
- 86980 Väliaho22 729 €
- 86800 Pyhäsalmi22 681 €
- 86870 Vesikoski21 798 €
Lähimmät postinumerot
- 86710 Kärsämäki Keskus23 257 €
- 86800 Pyhäsalmi22 681 €
- 86810 Pellikkaperä24 922 €
- 86870 Vesikoski21 798 €
- 86900 Pyhäkumpu25 401 €
- 86980 Väliaho22 729 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.