Postinumeroalue · Oulu

90660 Sanginsuu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat617koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 391 €+12 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut41 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 90660 Sanginsuu (Oulu) asui 617 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 143,9 km², joten asukkaita on 4,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 391 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 387. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 45 postinumeroalueesta.

28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 41 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 271 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 90660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 391 €
Keskitulo, asukkaat35 097 €
Mediaanitulo, taloudet53 544 €
Keskitulo, taloudet64 005 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %55 %28 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,7 %
16–195,3 %
20–293,9 %
30–3910,9 %
40–4910,4 %
50–5913,6 %
60–6918,2 %
70–7915,1 %
80+5,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (492 henkeä).

Vain perusaste16,1 %
Ylioppilastutkinto4,9 %
Ammatillinen38,0 %
Alempi korkeakoulu25,2 %
Ylempi korkeakoulu15,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,2 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat6,0 %
Eläkeläiset32,7 %
Lapset 0–1416,0 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat271
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko121,1 m²
Asumisväljyys54,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit191
Työpaikat alueella214

Oulu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Oulu

  1. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  2. 90540 Kuivasjärvi32 563 €
  3. 90630 Korvensuora30 633 €
  4. 90910 Kontio30 484 €
  5. 90810 Kiviniemi30 339 €
  6. 90310 Madekoski30 338 €
  7. 90420 Metsokangas30 019 €
  8. 90410 Kaakkuri29 731 €
  9. 90800 Pateniemi28 973 €
  10. 90460 Oulunsalo Keskus28 953 €
  11. 90940 Jääli28 858 €
  12. 90820 Kello28 847 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 90620 Rusko-Heikinharju26 889 €
  2. 90630 Korvensuora30 633 €
  3. 90650 Haapalehto28 132 €
  4. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  5. 90800 Pateniemi28 973 €
  6. 90810 Kiviniemi30 339 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.