Postinumeroalue · Muhos

91500 Muhos Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 907koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 071 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91500 Muhos Keskus asui 6 907 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 601,4 km², joten asukkaita on 11 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 071 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 173. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 046 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 071 €
Keskitulo, asukkaat27 959 €
Mediaanitulo, taloudet41 161 €
Keskitulo, taloudet47 266 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %66 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,2 %
16–196,0 %
20–297,4 %
30–3911,5 %
40–4913,5 %
50–5910,9 %
60–6912,9 %
70–7910,4 %
80+5,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 136 henkeä).

Vain perusaste18,3 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen50,2 %
Alempi korkeakoulu21,2 %
Ylempi korkeakoulu7,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,8 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset25,3 %
Lapset 0–1420,4 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 046
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko93,1 m²
Asumisväljyys42,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja9 %
Kesämökit398
Työpaikat alueella1 983

Muhos: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Muhos

  1. 91510 Rova29 627 €
  2. 91410 Jokirinne27 559 €
  3. 91430 Leppiniemi27 055 €
  4. 91560 Kylmälänkylä21 064 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91310 Arkala27 242 €
  2. 91410 Jokirinne27 559 €
  3. 91430 Leppiniemi27 055 €
  4. 91510 Rova29 627 €
  5. 91560 Kylmälänkylä21 064 €
  6. 91600 Utajärvi Keskus23 820 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.