Postinumeroalue · Utajärvi

91660 Ahmas

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat202koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 793 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91660 Ahmas (Utajärvi) asui 202 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 105,7 km², joten asukkaita on 1,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 793 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 619. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 5 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 109 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 793 €
Keskitulo, asukkaat26 995 €
Mediaanitulo, taloudet37 699 €
Keskitulo, taloudet43 523 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %65 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,4 %
16–192,0 %
20–295,0 %
30–399,4 %
40–497,9 %
50–5911,9 %
60–6927,2 %
70–7920,3 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (178 henkeä).

Vain perusaste19,7 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen59,0 %
Alempi korkeakoulu16,9 %
Ylempi korkeakoulu2,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,6 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat2,0 %
Eläkeläiset39,6 %
Lapset 0–1410,4 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat109
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko93,9 m²
Asumisväljyys54,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit58
Työpaikat alueella28

Utajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Utajärvi

  1. 91600 Utajärvi Keskus23 820 €
  2. 91620 Sanginkylä20 892 €
  3. 91640 Särkijärvi20 046 €
  4. 91630 Juorkuna16 992 €
  5. 91670 Rokua–

Lähimmät postinumerot

  1. 91620 Sanginkylä20 892 €
  2. 91630 Juorkuna16 992 €
  3. 91640 Särkijärvi20 046 €
  4. 91670 Rokua–
  5. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  6. 91710 Jylhämä20 595 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.