Postinumeroalue · Vaala
91730 Kankari
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 91730 Kankari (Vaala) asui 97 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 89,5 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 011 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 489. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 50 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 100 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (87 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vaala
- 91780 Neittävä25 758 €
- 91790 Nuojua25 145 €
- 92830 Veneheitto24 912 €
- 91760 Säräisniemi23 549 €
- 91720 Oterma22 888 €
- 92810 Pelsonsuo22 851 €
- 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
- 91750 Liminpuro21 308 €
- 91710 Jylhämä20 595 €
- 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
- 88340 Manamansalo18 471 €
Lähimmät postinumerot
- 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
- 91710 Jylhämä20 595 €
- 91720 Oterma22 888 €
- 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
- 91750 Liminpuro21 308 €
- 91760 Säräisniemi23 549 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.