Postinumeroalue · Pudasjärvi
93190 Yli-Siurua – Ikosenniemi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 93190 Yli-Siurua – Ikosenniemi (Pudasjärvi) asui 96 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 353,8 km², joten asukkaita on 0,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 16 960 € vuodessa verojen jälkeen, 36 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 917. korkein 2 927 alueesta ja 17. kunnan 17 postinumeroalueesta.
7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 52 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (86 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pudasjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pudasjärvi
- 93140 Kipinä24 413 €
- 93290 Pintamo24 150 €
- 93270 Sotkajärvi23 501 €
- 93280 Syöte23 362 €
- 93187 Ala-Siurua23 226 €
- 93100 Pudasjärvi Keskus22 255 €
- 93225 Pärjänsuo22 127 €
- 93170 Yli-Kollaja22 077 €
- 93160 Hetejärvi21 874 €
- 93195 Kokkokylä20 869 €
- 93277 Iinattijärvi20 288 €
- 93220 Livo20 104 €
Lähimmät postinumerot
- 93170 Yli-Kollaja22 077 €
- 93180 Ikosenniemi–
- 93187 Ala-Siurua23 226 €
- 93195 Kokkokylä20 869 €
- 93220 Livo20 104 €
- 93225 Pärjänsuo22 127 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.