Postinumeroalue · Taivalkoski

93540 Tyrövaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat307koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 614 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 93540 Tyrövaara (Taivalkoski) asui 307 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 405,3 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 614 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 028. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 20,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 111 asuntokuntaa, keskimäärin 2,80 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 93540 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 614 €
Keskitulo, asukkaat26 055 €
Mediaanitulo, taloudet43 803 €
Keskitulo, taloudet52 191 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %62 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1524,8 %
16–196,8 %
20–296,2 %
30–397,8 %
40–496,5 %
50–5913,4 %
60–6915,6 %
70–7912,7 %
80+6,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (219 henkeä).

Vain perusaste27,4 %
Ylioppilastutkinto4,1 %
Ammatillinen51,1 %
Alempi korkeakoulu14,2 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,0 %
Työttömät7,5 %
Opiskelijat8,8 %
Eläkeläiset29,6 %
Lapset 0–1422,5 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat111
Henkeä / asuntokunta2,80
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko106,4 m²
Asumisväljyys39,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit297
Työpaikat alueella41

Taivalkoski: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Taivalkoski

  1. 93420 Jurmu24 288 €
  2. 93400 Taivalkoski Keskus22 830 €
  3. 93440 Loukusa22 081 €
  4. 93470 Inget20 487 €
  5. 93590 Vanhala20 232 €

Lähimmät postinumerot

  1. 93420 Jurmu24 288 €
  2. 93440 Loukusa22 081 €
  3. 93470 Inget20 487 €
  4. 93590 Vanhala20 232 €
  5. 93600 Kuusamo24 426 €
  6. 93700 Kurkijärvi – Oijusluoma24 755 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.