Postinumeroalue · Ii

95160 Oijärvi – Lamminperä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat154koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 432 €−26 % vs. koko maa
Keski-ikä61 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut12 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95160 Oijärvi – Lamminperä (Ii) asui 154 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 606,4 km², joten asukkaita on 0,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 432 € vuodessa verojen jälkeen, 26 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 845. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 9 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 27,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 101 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95160 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 432 €
Keskitulo, asukkaat23 034 €
Mediaanitulo, taloudet28 695 €
Keskitulo, taloudet33 455 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %55 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,5 %
16–191,9 %
20–293,9 %
30–393,9 %
40–497,8 %
50–5912,3 %
60–6933,8 %
70–7916,2 %
80+15,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (146 henkeä).

Vain perusaste37,0 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu8,9 %
Ylempi korkeakoulu2,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,9 %
Työttömät11,0 %
Opiskelijat1,3 %
Eläkeläiset51,9 %
Lapset 0–144,5 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat101
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet61 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko80,3 m²
Asumisväljyys52,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit277
Työpaikat alueella9

Ii: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ii

  1. 91110 Ii Asemanseutu27 733 €
  2. 91100 Ii Keskus27 091 €
  3. 95130 Hyryoja26 866 €
  4. 91210 Jakkukylä26 582 €
  5. 95110 Kuivaniemi kk22 989 €
  6. 91140 Olhava22 960 €
  7. 95100 Kuivaniemi Keskus22 131 €
  8. 91150 Yli-Olhava20 269 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95100 Kuivaniemi Keskus22 131 €
  2. 95110 Kuivaniemi kk22 989 €
  3. 95130 Hyryoja26 866 €
  4. 95200 Simo Keskus23 180 €
  5. 95210 Filpus26 567 €
  6. 95220 Simoniemi28 621 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.