Postinumeroalue · Tornio
95460 Kantojärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 95460 Kantojärvi (Tornio) asui 1 086 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 99,1 km², joten asukkaita on 11 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 602 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 350. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 16 postinumeroalueesta.
26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 399 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (756 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Tornio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Tornio
- 95450 Kirkonmäki31 811 €
- 94430 Kaakamo29 582 €
- 95470 Pirkkiö – Röyttä29 219 €
- 95440 Kyläjoki28 838 €
- 95500 Vojakkala – Yli-Liakka28 606 €
- 95410 Kiviranta27 670 €
- 95560 Aapajoki27 231 €
- 95540 Korpikylä26 051 €
- 95520 Kukkola25 846 €
- 95590 Arpela25 561 €
- 95530 Karunki25 523 €
- 95420 Miukki-Palosaari-Luotomäki25 184 €
Lähimmät postinumerot
- 95430 Suensaari24 094 €
- 95440 Kyläjoki28 838 €
- 95450 Kirkonmäki31 811 €
- 95470 Pirkkiö – Röyttä29 219 €
- 95500 Vojakkala – Yli-Liakka28 606 €
- 95520 Kukkola25 846 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.