Postinumeroalue · Ranua

97700 Ranua Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 762koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 782 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97700 Ranua Keskus asui 2 762 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2 243,1 km², joten asukkaita on 1,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 782 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 968. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 268 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 782 €
Keskitulo, asukkaat26 097 €
Mediaanitulo, taloudet35 779 €
Keskitulo, taloudet44 102 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %64 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,2 %
16–195,0 %
20–297,3 %
30–399,3 %
40–498,3 %
50–5910,3 %
60–6917,2 %
70–7915,4 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 163 henkeä).

Vain perusaste28,4 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen48,2 %
Alempi korkeakoulu15,3 %
Ylempi korkeakoulu5,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,7 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset35,8 %
Lapset 0–1417,2 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 268
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko89,9 m²
Asumisväljyys43,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit884
Työpaikat alueella978

Ranua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ranua

  1. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €
  2. 97785 Kelankylä24 248 €
  3. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  4. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  5. 97715 Raiskio19 700 €
  6. 97665 Pohjasperä19 515 €
  7. 97760 Saariharju18 658 €

Lähimmät postinumerot

  1. 97680 Saari-Kämä25 060 €
  2. 97685 Siika-Kämä17 564 €
  3. 97690 Sulaoja26 246 €
  4. 97715 Raiskio19 700 €
  5. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  6. 97760 Saariharju18 658 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.