Postinumeroalue · Posio
97920 Suonnankylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 97920 Suonnankylä (Posio) asui 78 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 73,1 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 609 € vuodessa verojen jälkeen, 29 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 872. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 15 postinumeroalueesta.
6 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 10 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 37 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (70 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Posio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Posio
- 97815 Pernu – Suorsa25 851 €
- 97840 Lehtiniemi24 324 €
- 97925 Tolva22 599 €
- 97820 Perä-Posio22 049 €
- 97890 Karjalaisenniemi21 761 €
- 98780 Maaninkavaara21 554 €
- 97900 Posio Keskus21 436 €
- 97940 Lohiranta20 569 €
- 97980 Anetjärvi19 702 €
- 97965 Kynsilä19 358 €
- 97895 Mourujärvi19 349 €
- 97970 Sirniö18 356 €
Lähimmät postinumerot
- 97890 Karjalaisenniemi21 761 €
- 97895 Mourujärvi19 349 €
- 97900 Posio Keskus21 436 €
- 97925 Tolva22 599 €
- 97940 Lohiranta20 569 €
- 97950 Säikkä–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.