Postinumeroalue · Muonio

99300 Muonio Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 796koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 352 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99300 Muonio Keskus asui 1 796 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1 376,9 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 352 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 092. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 6 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 856 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 73 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 352 €
Keskitulo, asukkaat29 584 €
Mediaanitulo, taloudet42 182 €
Keskitulo, taloudet50 889 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %68 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,6 %
16–194,0 %
20–297,2 %
30–3912,8 %
40–4911,6 %
50–5913,8 %
60–6913,7 %
70–7913,5 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 480 henkeä).

Vain perusaste20,1 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen46,7 %
Alempi korkeakoulu21,9 %
Ylempi korkeakoulu8,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,7 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset28,7 %
Lapset 0–1414,4 %
Muut4,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat856
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa73 %
Vuokra-asunnoissa24 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko94,2 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit829
Työpaikat alueella906

Muonio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Muonio

  1. 99320 Kätkäsuvanto26 932 €
  2. 99360 Kangosjärvi26 792 €
  3. 95940 Tapojärvi26 524 €
  4. 99310 Yli-Muonio23 975 €
  5. 95950 Kihlanki – Tapojärvi22 296 €
  6. 99330 Pallastunturi–

Lähimmät postinumerot

  1. 99270 Hormakumpu19 830 €
  2. 99280 Tepsa25 569 €
  3. 99290 Kelontekemä20 712 €
  4. 99310 Yli-Muonio23 975 €
  5. 99320 Kätkäsuvanto26 932 €
  6. 99330 Pallastunturi–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.