Postinumeroalue · Vantaa

01450 Korso

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat18 126koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 250 €+7 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01450 Korso (Vantaa) asui 18 126 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 14,1 km², joten asukkaita on 1 282 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 250 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 590. korkein 2 927 alueesta ja 20. kunnan 36 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 8 692 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 59 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 250 €
Keskitulo, asukkaat29 692 €
Mediaanitulo, taloudet42 453 €
Keskitulo, taloudet49 730 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %60 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–194,9 %
20–299,4 %
30–3915,7 %
40–4915,1 %
50–5913,8 %
60–6911,8 %
70–798,3 %
80+3,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (14 527 henkeä).

Vain perusaste28,6 %
Ylioppilastutkinto6,6 %
Ammatillinen35,1 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu9,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,3 %
Työttömät7,3 %
Opiskelijat7,8 %
Eläkeläiset18,8 %
Lapset 0–1415,9 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat8 692
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa59 %
Vuokra-asunnoissa40 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko75,3 m²
Asumisväljyys36,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja50 %
Kesämökit7
Työpaikat alueella3 198

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  6. 01520 Tammisto32 815 €
  7. 01680 Askisto32 811 €
  8. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  9. 01750 Keimola32 490 €
  10. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  11. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  12. 01730 Vantaanpuisto31 172 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  2. 01400 Rekola27 767 €
  3. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  4. 01480 Mikkola26 779 €
  5. 01490 Nikinmäki34 171 €
  6. 01510 Kirkonkylä-Veromäki28 856 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.