Postinumeroalue · Järvenpää

04420 Kyrölä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 319koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 102 €+22 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut46 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04420 Kyrölä (Järvenpää) asui 4 319 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,6 km², joten asukkaita on 1 184 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 102 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % enemmän kuin koko maassa. Se on 124. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.

30 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 46 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 985 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04420 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 102 €
Keskitulo, asukkaat33 801 €
Mediaanitulo, taloudet52 110 €
Keskitulo, taloudet57 450 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %57 %30 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,8 %
16–194,7 %
20–299,5 %
30–3916,6 %
40–4914,6 %
50–5911,5 %
60–6912,3 %
70–798,4 %
80+2,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 363 henkeä).

Vain perusaste13,1 %
Ylioppilastutkinto6,5 %
Ammatillinen34,9 %
Alempi korkeakoulu28,1 %
Ylempi korkeakoulu17,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,5 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat6,7 %
Eläkeläiset17,3 %
Lapset 0–1418,5 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 985
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet29 %
Asuntojen keskikoko83,3 m²
Asumisväljyys38,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja15 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella907

Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Järvenpää

  1. 04480 Haarajoki33 405 €
  2. 04460 Nummenkylä32 575 €
  3. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  4. 04400 Loutti28 457 €
  5. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  6. 04440 Jamppa25 502 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  2. 04400 Loutti28 457 €
  3. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  4. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  5. 04440 Jamppa25 502 €
  6. 04460 Nummenkylä32 575 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.