Postinumeroalue · Järvenpää

04430 Kinnari-Mikonkorpi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat9 790koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 597 €+20 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut43 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04430 Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää) asui 9 790 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 17,5 km², joten asukkaita on 558 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 597 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % enemmän kuin koko maassa. Se on 158. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 7 postinumeroalueesta.

30 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 43 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 463 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 73 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04430 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 597 €
Keskitulo, asukkaat34 274 €
Mediaanitulo, taloudet53 140 €
Keskitulo, taloudet58 872 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %58 %30 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,3 %
16–195,0 %
20–297,3 %
30–3914,7 %
40–4915,2 %
50–5913,0 %
60–6912,7 %
70–799,5 %
80+3,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (7 632 henkeä).

Vain perusaste16,0 %
Ylioppilastutkinto6,1 %
Ammatillinen34,5 %
Alempi korkeakoulu28,6 %
Ylempi korkeakoulu14,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,7 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat6,6 %
Eläkeläiset19,7 %
Lapset 0–1418,1 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 463
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa73 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko86,9 m²
Asumisväljyys40,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja23 %
Kesämökit9
Työpaikat alueella1 755

Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Järvenpää

  1. 04480 Haarajoki33 405 €
  2. 04460 Nummenkylä32 575 €
  3. 04420 Kyrölä32 102 €
  4. 04400 Loutti28 457 €
  5. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  6. 04440 Jamppa25 502 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04400 Loutti28 457 €
  2. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  3. 04420 Kyrölä32 102 €
  4. 04440 Jamppa25 502 €
  5. 04460 Nummenkylä32 575 €
  6. 04480 Haarajoki33 405 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.