Postinumeroalue · Loviisa

07720 Malmgård

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat85koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 211 €+7 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07720 Malmgård (Loviisa) asui 85 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 20,6 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 211 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 602. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 19 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 38 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 211 €
Keskitulo, asukkaat29 488 €
Mediaanitulo, taloudet52 112 €
Keskitulo, taloudet54 323 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %60 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,6 %
16–191,2 %
20–299,4 %
30–3915,3 %
40–497,1 %
50–5910,6 %
60–6924,7 %
70–798,2 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (70 henkeä).

Vain perusaste21,4 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu20,0 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,2 %
Työttömät1,2 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset31,8 %
Lapset 0–1417,6 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat38
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko82,3 m²
Asumisväljyys40,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit6
Työpaikat alueella17

Loviisa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loviisa

  1. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  2. 07740 Gammelby29 039 €
  3. 07780 Härkäpää28 409 €
  4. 07955 Tesjoki27 754 €
  5. 07890 Mickelspiltom27 341 €
  6. 07870 Skinnarby27 091 €
  7. 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
  8. 07945 Kuggom26 662 €
  9. 07920 Etelä-Harju26 655 €
  10. 07960 Ahvenkoski26 632 €
  11. 07880 Liljendal Keskus26 523 €
  12. 07750 Isnäs25 917 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 07680 Juornaankylä26 660 €
  2. 07690 Kankkila23 795 €
  3. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  4. 07740 Gammelby29 039 €
  5. 07750 Isnäs25 917 €
  6. 07780 Härkäpää28 409 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.