Postinumeroalue · Loviisa

07740 Gammelby

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat378koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 039 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07740 Gammelby (Loviisa) asui 378 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,5 km², joten asukkaita on 6,1 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 039 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 452. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 19 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 180 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07740 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 039 €
Keskitulo, asukkaat31 499 €
Mediaanitulo, taloudet49 891 €
Keskitulo, taloudet53 610 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %56 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,5 %
16–193,7 %
20–294,2 %
30–3911,6 %
40–4914,3 %
50–5911,6 %
60–6919,8 %
70–7912,4 %
80+4,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (305 henkeä).

Vain perusaste22,3 %
Ylioppilastutkinto3,9 %
Ammatillinen44,6 %
Alempi korkeakoulu18,4 %
Ylempi korkeakoulu10,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,4 %
Työttömät3,4 %
Opiskelijat3,4 %
Eläkeläiset29,4 %
Lapset 0–1416,9 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat180
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko111,7 m²
Asumisväljyys55,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit132
Työpaikat alueella104

Loviisa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loviisa

  1. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  2. 07780 Härkäpää28 409 €
  3. 07720 Malmgård28 211 €
  4. 07955 Tesjoki27 754 €
  5. 07890 Mickelspiltom27 341 €
  6. 07870 Skinnarby27 091 €
  7. 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
  8. 07945 Kuggom26 662 €
  9. 07920 Etelä-Harju26 655 €
  10. 07960 Ahvenkoski26 632 €
  11. 07880 Liljendal Keskus26 523 €
  12. 07750 Isnäs25 917 €

Kaikki 19 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 07690 Kankkila23 795 €
  2. 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
  3. 07720 Malmgård28 211 €
  4. 07750 Isnäs25 917 €
  5. 07780 Härkäpää28 409 €
  6. 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.