Postinumeroalue · Lapinjärvi

07820 Porlammi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat453koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 793 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07820 Porlammi (Lapinjärvi) asui 453 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 61,6 km², joten asukkaita on 7,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 793 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 966. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 230 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 82 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 793 €
Keskitulo, asukkaat37 071 €
Mediaanitulo, taloudet36 279 €
Keskitulo, taloudet62 257 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %60 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,8 %
16–193,8 %
20–296,6 %
30–3911,7 %
40–499,3 %
50–5913,7 %
60–6917,0 %
70–7915,5 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (386 henkeä).

Vain perusaste32,4 %
Ylioppilastutkinto4,9 %
Ammatillinen43,0 %
Alempi korkeakoulu13,7 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,5 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset34,4 %
Lapset 0–1412,6 %
Muut3,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat230
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa82 %
Vuokra-asunnoissa15 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko92,5 m²
Asumisväljyys50,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit136
Työpaikat alueella141

Lapinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapinjärvi

  1. 07830 Pukaro27 928 €
  2. 07850 Heikinkylä26 366 €
  3. 07810 Ingermaninkylä26 077 €
  4. 07840 Lindkoski25 218 €
  5. 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
  6. 47350 Kimonkylä23 814 €

Lähimmät postinumerot

  1. 07780 Härkäpää28 409 €
  2. 07800 Lapinjärvi Keskus24 119 €
  3. 07810 Ingermaninkylä26 077 €
  4. 07830 Pukaro27 928 €
  5. 07840 Lindkoski25 218 €
  6. 07850 Heikinkylä26 366 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.